P ohoří Himaláje

Himaláje jsou tvořeny 2500 km dlouhou a 250 – 500 km širokou řadou hornatých oblastí táhnoucí se od Pákistánu na západní straně až k Tibetu na straně východní (tvoří hranici mezi Indií a Čínou). Je nejrozsáhlejším a nejvyšším pohořím světa. Třicet hor se vypíná do výšky přesahující 7300 m.n.m., jedenáct z nich přesahuje 8000 m.n.m., včetně nejvyšší hory světa Mt. Everestu ( 8848 m.n.m.). Najdeme zde i mohutné údolní ledovce. Údolí vymletá řekami jsou místy až 4900 metrů hluboká. Při úpatí Himaláje se rozprostírá bažinatá džungle, v níž žijí sloni, tygři a leopardi. Prales sahá až do výšky 1900 metrů. U pásu nad 3500 metrů převládají horské louky, které ve výšce  4500 metrů střídají království věčného sněhu. Masívy Himaláje se začaly formovat před 38 miliony let. Na jeho úpatí se nachází vzácné, 250 miliónů let staré ložisko soli. Krystaly vznikaly po miliony let obrovským tlakem na sobě ležících hornin. Odtud se dováží kvalitní a krásné solné krystaly. Přírodní přísada železa, manganu a kalcia zbarvují krystaly do nádherných oranžových, hnědých, červených a růžových odstínů. Himálajské krystaly obsahují široké spektrum minerálů a stopových prvků. Fungují jako přirozený ionizátor vzduchu a pomáhají léčit mnohé nemoci. Mají pozitivní účinky na dýchací cesty, oběhový systém, zvyšují imunitu organismu a podporují léčbu alergií a astmatu. 

                                                                  

Hlubinná kamenná sůl (HALIT)

Vrstvy soli uvnitř země, které se těží v solných dolech nazýváme kamenná sůl, neboli HALIT. Když Evropu ještě pokrývalo moře, země se na určitých místech zvedala nebo klesala a oddělovala postranní pánve, tzv. „okrajová moře“. Ta během doby vysychala a usazovala se po vrstvách. Takto vznikaly v průběhu miliónů let až 800 m silné solné vrstvy, které pokryla zem a které se tímto způsobem uchovaly až dodnes. V prvních solných dolech se těžilo už kolem roku 1000 p.n.l. Sůl se těží ve velkých hloubkách i několika set metrů. Nejstarší známá zpráva o použití soli v medicíně sahá do 3. tisíciletí p.n.l. a pochází pravděpodobně od slavného egyptského lékaře Imhotepa. Už za časů starověkých Římanů a Řeků se sůl využívala při léčbě mnoha zdravotních onemocnění. V přírodním léčitelství a v lidové medicíně se povědomí o léčivé síle soli tradovalo celá století. V poslední době se lidé opět vracejí k známým receptům obsahujících sůl a připomínají si její léčivé účinky. Objevuje se v kosmetice, jako léčebný inhalační prostředek, či v podobě solných lamp a solných jeskyní.

                                                                      

 

Mrtvé moře

Mrtvé moře je unikátní, slané, bezodtokové jezero, které se nachází na hranicích Jordánska a Izraele. Vzniklo asi před 3 miliony let na rozsedlině po velkém vrásnění zemské kůry. Mrtvé moře je nejníže položená vodní plocha na zemi. Leží 400 metrů pod úrovní hladiny moře. Rozloha Mrtvého moře je 1050 km2, jeho délka je 75 km, šířka se pohybuje mezi 3 až 18 km. Hloubka dosahuje až 365 m. Jeho delší břehy lemují vysoké kopce a pohoří, které dosahují výšky i přes 400m. Do moře ústí řeka Jordán a několik menších říček. Voda Mrtvého moře se uvolňuje pouze vypařováním. Je nejslanějším mořem na světě. Jeho voda je tak slaná, že lidské tělo udrží na hladině. Dalším unikátem je složení soli z Mrtvého moře. Je charakteristické vysokým obsahem minerálů, především hořčíku (30%), draslíku (22%), vápníku, bromu a dalších. Jsou vysoce ceněné pro přínos pocitů uvolnění, vyživování pleti, aktivaci oběhového systému, zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch. Ideální pro astmatiky a alergiky.

                                         

Mořská sůl

 Je známo, že mořská sůl má blahodárné působení na celé naše tělo. Mořská sůl přispívá nejen k relaxaci, zlepšení stavu naší pokožky, ale také dokáže zmírnit nejrůznější zdravotní neduhy. Obsahuje velké množství minerálních látek, bez kterých se člověk neobejde. Patří k nim jód, bróm, draslík, sodík a mnohé další. Sůl se získává z mořské vody. Je to technicky méně náročné než těžba soli kamenné. Nefiltrovaná mořská voda se odpařuje působením slunce a větru v přírodních nebo umělých lagunách. Část získané mořské soli se dále čistí pomocí více stupňových pracích a krystalických procesů. Podle nejnovějších poznatků je nyní v mořích a oceánech rozpuštěno kolem 46 biliard tun soli. Po jejím hypotetickém vypaření by vznikla asi 40 m silná solná vrstva pohlcující celou zeměkouli.

 

                                                                     

Záporné Ionty

Mezi faktory, které výrazně ovlivňují ovzduší, patří i ionty. Ionty jsou atomy a molekuly, které získaly nebo ztratily elektron. Ionty, které elektron ztratily jsou kladné ionty. Ionty, které elektron získaly jsou ionty záporné. Vzduch je vždy alespoň částečně ionizován účinkem kosmického záření a radioaktivitou zemské kůry. Čím více je ovzduší znečištěno, tím více kladných iontů obsahuje. Nejvyšší hodnoty kladných iontů jsou ve městech a uvnitř budov. Naproti tomu nejvyšší koncentrace záporných iontů jsou na horách, u řek a vodopádů, borovicových lesích, ve vzduchu po bouřce a v solných jeskyních. Proto se v těchto místech cítíme tak dobře. Ionty uvolňované ze soli v solných jeskyních silně ionizují vzduch, čímž napomáhají k nastolení čistého ovzduší.

                                                                                                                                                                       

Haloterap

 

Jedná se o originální, účinnou a čistě přírodní metodu, která má svůj původ ve starém Řecku ( z řeckého slova halos = sůl ). Haloterapie je inhalace solných mikročástic, rozptýlených ve vzduchu. Zkušenosti ukázaly, že nejefektivnější haloterapie je kombinace z více druhů solí – hlubinná kamenná sůl, sůl Mrtvého a Černého moře, himálajské solné krystaly. Je to proto, že každá sůl nabízí odlišné složení minerálů a stopových prvků. Haloterapie začala být používána v 18. století, kdy polský léčitel F. Botchkowski zjistil, že dělníci pracující v hlubinných solných dolech netrpěli chronickými chorobami průdušek, plic a kožními problémy. Velký úspěch si haloterapie získala v solném dole Wieliczka, nedaleko Krakova. Díky stále rostoucímu počtu lidí trpících civilizačními chorobami, přestala kapacita přírodních solných dolů dostačovat a v 80. letech 20. Století se haloterapie přesunula na povrch a začaly se budovat první umělé solné jeskyně.

 

 

 


 

Solná terapie  

 

Mnohá lékařská zařízení výrazně rozšířila své léčebné prostředky o mikroklimatické jódové solné jeskyně. Solná jeskyně Vám nabízí unikátní klima tvořené několika tunami soli z Mrtvého moře v přírodní podobě a dále himalájskými solnými krystaly, mineralizovanou jodovou solí z podzemních solných dolů a mořskou solí z Černého moře. To vše vytváří v solné jeskyni jedinečné a nenapodobitelné mikroklima, vyznačující se svou vysokou bakteriologickou čistotou, záporně ionizovaným vzduchem, potřebnou vlhkostí a teplotou (20 – 23 °C). Kromě pro člověka velmi důležité záporné ionizace je vzduch nasycen minerály jako je:

· Jód - vyrovnává hladinu jodu v organismu, zabezpečuje normální funkci štítné žlázy, která má nezbytný význam při látkovém metabolismu. Kontroluje psychický a fyzický vývoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo.

· Vápník - má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti a zubní sklovinu, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.

·         Draslík - snižuje krevní tlak, předchází srdečních chorobám, prokrvuje kůži, pomáhá vylučovat toxické látky z těla.

Sodík - napomáhá při látkové výměně

· Hořčík - působí proti astmatu, odbourává stavy vyčerpání, chrání před srdečními chorobami, zpomaluje stárnutí a regeneruje organismus

· Železo - zvyšuje nízkou hladinu hemoglobulinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce

· Brom - blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá hojit kožní nemoci

· Selen - zpomaluje stárnutí kůže, působí proti vzniku zhoubných nádorů

· Zinek - působí jako prevence akné, podporuje obnovu buněk, napomáhá překonávat virová onemocnění

a mnohé další, které jsou nepostradatelnými složkami pro správnou činnost lidského organizmu. Tyto prvky se v solných jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. 45 minutový pobyt odpovídá až třídennímu pobytu u moře.

 

Význam pro zdraví


Odborné lékařské posudky přirovnávají opakovaný pobyt v solné jeskyni k pobytu u moře a srovnávají jejich blahodárné účinky. Shodují se, že pobyt v solné jeskyni působí jak pro prevenci tak léčbu, regeneraci a mírnění projevů řady nemocí. V první řadě se to týká onemocnění dýchacích cest, chronického zánětu nosních dutin, krku, hrtanu, astma a obecně provleklých zánětů dýchacích cest. Ústup potíží byl popsán u řady kožních chorob a alergií různého původu. Sůl z Mrtvého moře je vyhlášená svým účinkem na lupénku. Příznivé účinky má haloterapie na nemoci srdce a oběhového systému, při vysokém krevním tlaku či poinfarktových stavech. Přítomný jód podpoří sníženou činnost štítné žlázy. V neposlední řadě je relaxace v unikátním ionizovaném solném prostředí s decentním osvětlením a zvuky přírody oázou pro klienty, vystavené při práci všem formám stresu, přetažení, chronické únavy a neuróz. Pobyt v solné jeskyni je výborným doplňkem mnoha léčebných a preventivních postupů. Může vrátit duševní i fyzickou sílu a pohodu po vypjatém pracovním dni a upevnit zdraví a vitalitu ve chvílích volna. Účinky jsou samozřejmě individuální a většinou jsou pociťovány po 10 až 15 po sobě následujících relaxačních pobytech v solné jeskyni. Odborníci doporučují tyto pobyty absolvovat během 3 až 4 týdnů.

Solná jeskyně pomáhá léčit:

• Onemocnění horních a dolních cest dýchacích - astma, dušnost, těžké vykašlávání mukozních hlenů, kuřácký kašel, záchvaty suchého kašle, šelesty, onemocnění plic, záněty dutin, chronická bronchitida, bronchiektazie, chronická rýma, časté akutní poruchy dýchacího systému, respirační alergie u dětí i dospělých ( terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání )
• Kožní onemocnění - kožní alergie, záněty kůže, lupénka, ekzémy, dermatitidy u dospělých i dětí, celulitida ( mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji, tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost, zlepšuje se také schopnost pokožky vylučovat toxiny )
• Onemocnění srdce a cév - vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, doléčení po mozkové příhodě, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu
• Snížená funkce štítné žlázy - hypothyreóza
• Choroby zažívacího traktu - vředová choroba žaludku a dvanácterníku, Crohnova choroba, nespecifický zápal tlustého střeva
• Poruchy imunity u dětí i dospělých, snížená imunita
• Poruchy metabolismu, systémové poruchy
• Poruchy nervového systému - neuróza, deprese, stres, stavy únavy, vyčerpání, přepracovanosti, stavy úzkosti, chronický únavový syndrom
• Cystická fibróza
• Nachlazení a chřipka, angína
• Alergie na průmyslové škodliviny a škodliviny v domácnosti
• Revmatismus

Je však nutné v některých ojedinělých případech konzultovat návštěvu solné jeskyně s lékařem. Jedná se zejména o tato onemocnění: hyperfunkce štítné žlázy, nádorová onemocnění, klaustrofobie, akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza.

Terapie v solné jeskyni není však určena pouze osobám s určitými onemocněními, ale je doporučována i sportovcům, jako doplněk regeneračního cyklu. Velmi vhodná je i pro malé děti, které jsou vystavovány negativním vlivům okolního prostředí stejně jako dospělí jedinci.

Pobyt v solné jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

Minerály a stopové prvky pro zdraví
Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod ve využití léčivé síly mořské soli s výrazně preventivními, léčebnými, regeneračními a relaxačními účinky. Vyznačují se svou vysokou bakteriologickou čistotou, silně mikro a makro elementy nasyceným záporně ionizovaným vzduchem, dostatečnou vlhkostí a optimální teplotou. Působením teploty a světla vzniká záporná ionizace vzduchu v jeskyni, která je v dnešním přeelektrizovaném světe pro naši nervovou soustavu velice potřebná. Zlepšuje transport kyslíku v každé lidské buňce, zlepšuje prokrvení, zvyšuje pocit pohody a zvyšuje obranyschopnost organismu.

Kromě pro člověka velmi důležité záporné ionizace je vzduch „přesycený“ sloučeninami jódu, brómu, draslíku, hořčíku, vápníku, železa, selenu a dalšími, které jsou nepostradatelnými složkami pro správnou činnost lidského organismu. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Tyto vlastnosti jeskyně příznivě působí na zdraví, obranyschopnost a duševní rozpoložení člověka.

• Jód – je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě hormonu řídícího látkovou přeměnu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj, reguluje cirkulaci krve a snižuje krevní tlak. Jód je nezbytný pro správný vývoj plodu a dítěte v raných obdobích života.
• Brom – reguluje nervový systém a snižuje krevní tlak. Pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.
• Vápník – má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.
• Hořčík - pomáhá v prevenci mnoha chronických nemocí. Pomáhá srdci v prevenci srdečních nemocí a arytmií, zmírňuje příznaky chronické únavy a fibromyalgie. Hořčík dále snižuje krevní tlak, může zmírňovat astmatické záchvaty. Upravuje menstruační potíže a pomáhá v prevenci komplikací cukrovky. Hořčík zpomaluje stárnutí a regeneruje organismus.
• Sodík – udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk. Hlavní funkcí sodíku je udržování stálého osmotického tlaku v těle, udržování vodní rovnováhy, a homeostázy krve.
• Draslík - pomáhá snižovat krevní tlak, prokrvuje kůži a pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Draslík může dále pomáhat v prevenci vysokého krevního tlaku a mozkových i srdečních příhod.
• Železo - léčí chudokrevnost, je zvláště potřebné v těhotenství, u žen se silným menstruačním krvácením nebo při jiných stavech stanovených lékařem. Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu ( červených krvinek ) a snižuje riziko infekce.
• Selen - společně s vitaminem E pomáhá v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění. Chrání proti kataraktě (šedému zákalu) a degeneraci žluté skvrny. Selen je účinný v boji proti virovým infekcím, zmírňuje průběh oparu a pásového oparu. Selen pomáhá zmírňovat příznaky lupusu a zpomaluje stárnutí organismu.
• Zinek - pomáhá v prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcích. Pomáhá v léčení mnoha chronických onemocnění, od revmatické artritidy a snížené činnosti štítné žlázy až po chronickou únavu a osteoporózu. Zinek dále zklidňuje kožní problémy a trávicí obtíže. Může zlepšovat plodnost, udržovat zdravé vlasy a zmírňovat hučení v uších.